Systémy filtrácie pri centrálnych vysávačoch

Rôzne systémy filtrácie pri centrálnych vysávačoch

Pri výbere centrálneho vysávača existuje veľa funkcií ktoré je treba brať do úvahy. Väčšina ľudí pozerá hlavne na saciu silu danej jednotky. Veľmi dôležitým faktorom pri výbere a celkovom fungovaní centrálneho vysávača je ale aj spôsob filtrácie. V konečnom dôsledku je to práve spôsob filtrácie, ktorý Vám najviac ovplyvňuje fungovanie vysávača v domácnosti. Pozrime sa na štyri základné typy filtrácie – papierové vrecko, invertný (samočistiaci) filter, jednotky s pevným filtrom a jednotky používajúce pravý cyklón.

1. bezúdržbové vysávače so samočistiacim filtrom - systém dvojitej filtrácie (vysávače Vacumaid SR, Electrolux ELUX)

Jeden z najbežnejšie používaných systémov v súčasnosti. Ide o agregáty ktoré majú samočistiaci filter z rôznych materiálov. 

Filter je pri vysávaní vytiahnutý do hornej časti tela vysávača (a). Pod ním prúdi vzduch z potrubia ktorý povysávané nečistoty ukladá na dno prachovej nádoby. Očistený vzduch potom prechádza stredom nádoby ku filtru, a výfukom von z domu. Po vypnutí vysávača sa filter vráti do spodnej polohy, pri čom sa sám očistí (b). Väčšina jednotiek s týmto systémom filtrácie umožňuje použitie vrecka, ale nie je to potrebné.

Tento filter nie je potrebné čistiť, má vynikajúcu samočistiacu schopnosť. Až do jeho výmeny (po cca 7-10 rokoch) nie je potrebná žiadna dodatočná údržba. Vysávač si zachováva stály sací výkon.

Jednotky s pevným filtrom (SistemAir Tecno Style, SistemAir Tecno R-evolution

Výhodou týchto jednotiek je ich nízka obstarávacia cena, a zároveň odstránenie nutnosti používať vrecká. V závislosti od výrobcu ale môže byť výmena opotrebovaného filtra nákladnejšia ako kupovanie vreciek. Väčšina týchto jednotiek používa skladaný kartridžový filter, alebo v niektorých prípadoch penový filter, umiestnený medzi motorom a nádobou na prach. Vzduch s nečistotami je privádzaný ku filtru, kde sa zbaví nečistút a pokračuje do výfuku. Na tele filtra býva zvyčajne natiahnuté látkové vrecko. Nevýhoda týchto vysávačov je postupné upchávanie filtra. 

Jednotky s pravou cyklónovou separáciou (Vacumaid SPLIT, Vacumaid Kompakt)

Tieto jednoty nepoužívajú absolútne žiadne filtre. Celý systém je postavený tak, aby vo vnútri agregátu vznikal efekt tornáda – nečistoty prúdia krúživým spôsobom na dno nádoby, a očistený vzduch preniká „okom tornáda“ von do výfuku. Jediným absolútne bezúdržbovým systémom je teda jednotka s pravou cyklónovou separáciou.

Systém papierových vreciek

Asi najjednoduchší systém filtrácie je filtrácia do papierového vrecka. V protiklade k bežne zaužívanému názoru väčšina centrálnych jednotiek umožňuje použitie vrecka. Vrecko je zvyčajne jednorazové, z papiera. Po pripojení na vreckový adaptér sa vysávané nečistoty zachytávajú priamo do neho. Pre užívateľov s alergiou alebo astmou je použitie vrecka vhodnejšie, pretože všetky nečistoty sú uzavreté vo vrecku. Výhodou týchto jednotiek je ich cena – zvyčajne sú to najlacnejšie jednotky v ponuke. Použitie vrecka ale významne znižuje výkon vysávača, pretože ten musí prekonávať čoraz väčší odpor vo vnútri vrecka. Ďalšou nevýhodou je aj potreba mať stále zásobu vreciek, alebo myslieť na ich priebežné kupovanie. Jedinou výnimkou je v tomto výrobca americkej značky VacuMaid. Ten vyvinul na svojich jednotkách vzduchový slot, ktorý umožňuje použitie plastového vrecka a to bez straty sacieho výkonu. Ide o patentované riešenie umiestnené iba v týchto jednotkách.