Ako to funguje - centrálny vysávač

Čo je centrálne vysávanie

Centrálne vysávanie je cesta ako udržať svoj domov naozaj čistý, bez prachu a alergénov. Ak Vám prekáža hlučnosť a rozvírený prach pri vysávaní klasickým vysávačom je to určite pre Vás tá správna voľba.

Ako to prebieha

Inštalácia centrálneho vysávania má vo väčšine prípadov dve fázy.

Najskôr je samozrejme potrebné navrhnúť a optimalizovať systém potrubí a vstupov do potrubia - sacích zásuviek. Rovnako dôležité je zvoliť správny typ a výkon centrálnej jednotky.

Potrubie (1) je zvyčajne ukladané vo fáze hrubej stavby. Podľa možností stavby sa inštaluje v podlahe alebo v podhľadoch (tento variant je využívaný najmä pri rekonštrukciách, kde sa neplánuje vyberanie starých podláh. Vedenie od stropu k jednotlivým zásuvkám je potom riešené v stene objektu). Zásuvky (2) do ktorých sa pripája hadica bývajú pri bežných domoch 1-2 na poschodie, umiestnené na miestach kde nerušia interiér. Hadica (3) s ktorou sa vysáva je v rôznych dĺžkach, znova podľa dohody a predstáv majiteľa. Môže byť od 7 - 12 m. O dĺžke hadice a počte sacích zásuviek je dobré sa vždy poradiť s odborníkmi ktorí majú s používaním systému skúsenosti.

Druhá fáza prichádza na rad vo chvíli keď je už dom pripravený na nasťahovanie - teda keď sú uložené podlahy, spravené obklady a miestnosti sú vymaľované. Vtedy sa montážne otvory prekryjú zásuvkami podľa výberu majiteľa tak, aby zapadli do celkového dizajnu interiéru. Zároveň sa osadí centrálna jednotka (4) a na vonkajšiu stranu výfuku výfuková klapka.

Ako funguje centrálny vysávač

Kto si môže systém nainštalovať

Každý. Centrálne vysávače sa inštalujú do rodinných domov, bytov ale aj do penziónov hotelov či bánk. Inštalujú sa pri novostavbách, rekonštrukciách aj do hotových domov.

Samozrejme najideálnejšie je riešiť centrálne vysávanie pri novostavbe, kedy pri hrubej stavbe dokážete naplno využiť všetky výhody a komfortné doplnky k centrálnemu vysávaču.

Rovnako pri rekonštrukciách kedy sa napríklad znižujú stropy alebo vyberajú podlahy je možné zaviesť systém bez obmedzení. 

Pokiaľ máte záujem o centrálne vysávanie v hotovom dome aj pre Vás máme riešenie ako bývať zdravo a v čistote. Takmer vždy sa dá nájsť riešenie ktoré si vyžiada iba minimálne stavebné úpravy (vedenie cez podpivničené priestory, vo stavaných skriniach, poza kuchynské linky a podobne).

Môžem si nainštalovať potrubie aj sám?

Áno. Ak ste šikovný domáci majster a rád máte svoj dom pod kontrolou máme pre Vás pripravený návod ako to zvládnete, a samozrejme aj montážne sady pre pohodlnú a lacnú montáž. Kliknite sem, a začnite.