Svojpomocná montáž - návod krok za krokom

Plánovanie a návrh potrubného rozvodu

Ponúkame Vám cenovo zvýhodnené montážne sady z kvalitných materiálov. Ich popis nájdete tu >>


1. Správna dĺžka hadice zvyšuje komfort používania

Začnime prvým z parametrov ktorý si vyberáte, a to je dĺžka hadice. Od nej sa odvíja nielen dĺžka samotného potrubia, ale aj umiestnenie zásuviek a v prvom rade komfort pri manipulácii a vysávaní. Dĺžka hadice by mala byť taká, aby ste nemali zásuvku v každej izbe, a zároveň aby sa ľahko nosila a mala nízke straty. Odporúčame dĺžku hadice 7,5 alebo 9 m. Dlhšia hadica sa už zle premiestňuje, má vyššie straty a zaberie Vám aj o niečo viac miesta pri jej odkladaní.

Ak Vás centrálne vysávanie láka ale aj 7,5 m hadica sa Vám zdá veľa, pozrite si náš systém skrytej hadice v stene. Čítaj viac o systéme skrytej hadice>>

Ak ste sa rozhodli pre klasický systém, môžeme pokračovať. Ak by ste si radi zvolili systém skrytej hadice prosím kontaktujte nás, radi Vám všetko ohľadom tohto systému vysvetlíme.


2. Kde bude sedačka?

Dĺžku hadice teda máme, pozrime sa na umiestnenie a typ zásuviek zásuviek. Tu je treba si položiť niekoľko otázok: 

 • kde budem mať nábytok?
 • na ktorých stenách bude dizajnový prvok (tapeta, špeciálna omietka...)?
 • chcem mať možnosť rýchleho povysávania nečistôt na najviac frekventovaných miestach (kuchyňa, predsieň)?
 • budem mať krb?
 • v akej výške chcem mať zásuvky umiestnené?
 • kde budem mať uskladnenú hadicu a príslušenstvo na vysávanie?

Zásuvky centrálneho vysávača budú súčasťou Vašej pravidelnej starostlivosti o domácnosť. Rovnako ako elektrické vypínače či elektrické zásuvky by ste ich umiestneniu mali teda venovať dôkladnú pozornosť. Sacie zásuvky sa dávajú zvyčajne do výšky elektrických zásuviek aby boli nielen po ruke, ale zároveň nerušili interiér. Výška je zvyčajne cca 30 – 40 cm od dokončenej podlahy.

Nikdy zásuvku nedávajte k pántovej strane dverí tak, aby pri otvorených dverách bola zakrytá. Tiež by ste zásuvku nemali dať do stredu dlhej steny – neskôr budete mať problém umiestniť tam nábytok. Rátajte s tým že aj keď teraz možno presne viete kde bude aká skrinka, o 15 rokov môže Váš interiér vyzerať úplne inak. Zásuvku teda umiestnite na jeden alebo druhý kraj steny. Je to nielen praktickejšie, ale rozhodne aj estetickejšie.

Výber farby zásuviek nechajte až na konečné rozhodovanie pri kúpe vysávača, typ zásuvky si ale musíte pozrieť dopredu. Zásuvka sa montuje na tzv. montážny diel, a pokiaľ by ste si dali napríklad montážny diel Milan, a neskôr by ste chceli sacie zásuvky od inej značky, nebudú pasovať. Venujte preto čas aj preštudovaniu možností a tvarov zásuviek, aby ste mali predstavu aký cca tvar a farbu by ste chceli. Vyberajte si radšej typ zásuviek ktorý Vám poskytuje väčšiu farebnú variabilitu pri výbere.

 

Rozmiestnenie zásuviek centrálneho vysávania Príklad návrhu zásuviek - jedna je v garáži, dve sú v obytnej časti. Samotný vysávač je v garáži, na vonkajšej obvodovej stene. 

3. Šikovní pomocníci dokážu ušetriť Váš čas

A tým teraz nemyslíme Vaše potomstvo :-) K centrálnemu vysávaniu existuje niekoľko šikovných doplnkov. Ich umiestnenie v predsieni kuchyni či kúpeľni dokáže výrazne pomôcť pri každodennej starostlivosti a čistotu Vášho domova. Patrí sem vynikajúci Vroom,obľúbený WallyFlex či podlahová štrbina Vacpan

Ak máte krb, premyslite si umiestnenie zásuvky blízko pri ňom. Studený popol sa vysáva cez separátor, a ten je možné použiť aj pre hadice centrálneho vysávania. Priamo do potrubia potom môžete vysávať malé kúsky drievok, prach a nečistoty napadané z dreva. Na tento účel dobre poslúži krátka hadica (2-3m), alebo šikovne umiestnený WallyFlex či Vroom.

Ak Vám to dispozícia domu umožní, určite nezabudnite na inštaláciu zásuvky pre vysávanie auta. Ak ju budete umiestňovať do garáže dajte si ju ku garážovej bráne. Budete tak môcť povysávať aj vonku stojace auto. Pre vysávanie auta sa ideálne hodí aj Vroom.


4. Čím kratšie, tým lepšie

Vedenie potrubia je ďalším krokom v príprave na montáž centrálneho vysávača. Potrubie sa vo väčšine prípadov vedie po zemi, rovnako dobre ale môže byť vedené v podhľadoch. Treba brať do úvahy výšku izolácie podlahy, prípadne výšku podhľadu. Potrubie má priemer 5 cm, v mieste spoja 5,5 cm. Samozrejme platí, že potrubie má byť vedené čo najjednoduchšie, bez zbytočných kolien. 


 5. Najlepšie mu bude v garáži

Umiestnenie vysávača by malo byť také, aby ste ho v dome nepočuli. Ak máte garáž spojenú jednou stenou s domom snažte sa ho dať na obvodovú stenu, a nie na spoločnú. Má to hneď dva dôvody. Prvým je to že ak ho dáte na obvodovú nebudete ho pri vysávaní vôbec počuť. Druhým dôvodom je to že výfuk z vysávača by mal byť čo najkratší. Motory vo vysávačoch sú stavané na ťah, nie na vytláčanie vzduchu. Preto pre výfuk platí že čím kratší tým lepšie. Zvyčajne sa vysávač umiestňuje do garáže, do technickej miestnosti alebo do pivnice.


Ako správne nainštalovať potrubie centrálneho vysávača

 • potrubie sa inštaluje vo fáze hrubej stavby, zvyčajne súčasne s vodovodným a elektrickým rozvodom

 • premerajte si pozíciu každej zásuvky priamo na stavbe. Musíte dosiahnuť do každej časti domu. Počítajte s veľkým nábytkom, ktorý budete musieť pri vysávaní obchádzať (sedačka, kuchynský stôl..). Pozor na umiestnenie zásuviek za nábytkom, za vstavanými skriňami a podobne

 • odporúčame rozvod si najskôr nasucho vyskladať a až potom lepiť jednotlivé časti

 • trubky sa spájajú spojkami alebo fitingami, spoje sa lepia. Do správnej dĺžky môžete trubku odrezať buď špeciálnou rezačkou určenou na potrubie, alebo pílou pri ktorej budete vedieť dodržať stanovený uhol a rovný rez. Preto nie je vhodné píliť potrubie ručnou pílou

 • trubku režte vždy pod uhlom 90°. Rez musí byť čistý, zahlaďte okraje rezu z vnútornej aj vonkajšej strany (nožom, brúsnym papierom..)

 • lepidlo nanášajte vždy na vonkajší obvod trubky, nikdy nie na fitingy. Ak by ste ho naniesli napríklad na spojku, trubka by ho pri zasúvaní vytlačila do vnútra potrubia, a tým by mohlo prísť neskôr k jeho upchávaniu

 • trubku vždy dotlačte do fitingu či spojky na doraz

 • potrubie centrálneho vysávača je samozrejme možné viesť aj ponad vodovodné potrubie:

Spôsob obchádzania vodovodných trubiek

 • odbočky musia byť otočené vždy v smere prúdenia vzduchu:

Správne a nesprávne otočenie odbočky

 • samotná zásuvka vysávača sa inštaluje na predpripravený montážny diel. Na montážny diel zásuvky dajte vždy krátke 90° ostré koleno. Otočte ho kratšou stranou smerom k zásuvke. Toto tvorí bezpečnostný prvok v potrubí –je to najužšie miesto rozvodu, čo prejde cez ostré koleno, prejde celým potrubím

 • montážny diel svojou prednou hranou nesmie presahovať cez hotovú omietku. Mal by s ňou lícovať. Pri inštalácii je lepšie ak ho mierne „utopíte“ v stene, ako keby mal vytŕčať. Na „utopený“ montážny diel viete použiť pri montáži vrchnej zásuvky predlžovací nádstavec, ale ak bude montážny diel príliš vonku zásuvka Vám bude od steny odstávať. Viac info tu: https://www.bezprachu.sk/blog/ako-spravne-osadit-montazne-diely-zasuviek.html

 • ak chcete mať v budúcnosti v kuchynskej linke vacpan, vroom či wallyflex priveďte si potrubie do kuchyne tak, aby vyšlo vzadu pod budúcou kuchynskou linkou. Tam ho nechajte trčať zo zeme, najlepšie tak aby vychádzalo cca 8-9 cm nad budúcu hotovú podlahu. Medzi týmto vývodom a budúcim umiestnením príslušenstva nesmie byť umývačka riadu (tie zvyčajne zasahujú až úplne ku stene, a nedostali by ste sa s potrubím na jej druhú stranu).

 • pre ovládanie vysávača sa používa nízkonapäťový kábel. Ten musí byť dovedený ku každej zásuvke a ku každému vstupu (vacpan, wallyflex, vroom..). Pri montáži ťahajte kábel popri trubke. V montážnom dieli zásuvky nechajte kábel trčať cca 15-20 cm (každý montážny diel má na privedenie kábla ku zásuvke vyčlenené miesto) zmotajte ho, vsuňte do potrubia a ten uzatvorte krytkou, ktorá je dodávaná spolu s montážnym dielom. Ak potrebujete spájať viacero vetiev robte to vždy na mieste ktoré nebude zaliate v podlahe (v zásuvke, pri vysávači..)

Zapojenie zásuviek centrálneho vysávača

 • nezabudnite pred zatvorením podláh celý systém vizuálne prejsť a skontrolovať prípadné poškodenia, a skontrolujte aj neporušenosť a funkčnosť ovládacieho kábla

 • trubku na výfuk si nechajte trčať v dostatočnej dĺžke s ohľadom na hrúbku izolácie fasády

 • prívod potrubia k vysávaču v garáži či technickej miestnosti odporúčame nezasekávať do steny. Aj keď je to samozrejme estetickejšie, do budúcnosti by ste si tým skomplikovali montáž vysávača. Ak si aj teraz presne odmeriate vzdialenosti sania a výfuku na vysávači ktorý máte vybraný, nezabúdajte na to že nič nie je večné. Aj vy budete chcieť alebo musieť Váš vysávač po 12-15 rokoch vymeniť za iný. A vtedy Vám už pôvodné rozmery nemusia sedieť.

 • samotné zásuvky inštalujte po maľovke, nebudete ich musieť umývať alebo opakovane nasadzovať